Construction Projects

Visitor Center & Admissions

Institution:       UW-Eau Claire

Apparent GPC low bidder: Market & Johnson, Inc.

School of Human Ecology – Ember Hall Renovation at Nancy Nicholas Hall

Institution:       UW-Madison

Apparent GPC low bidder: Tri-North Builders, Inc.

Red Gym Remodel (Phase II)

Institution:       UW-Madison

Apparent GPC low bidder: Advanced Building Corporation

Upham Woods Learning Center – Administration Building Replacement

Institution:       UW-Extension

Apparent GPC low bidder: All American Lumber, Inc. DBA Americon

Kinesiology Relocation

Institution:       UW-Madison

Apparent GPC low bidder: JP Cullen & Sons, Inc.

Chemistry 4th Floor Laser Lab

Institution:       UW-Madison

Apparent GPC low bidder: Miron Construction Co., Inc.

Bascom Hall Room 165 Remodel

Institution:       UW-Madison

Apparent GPC low bidder if moving forward: J.H. Findorff & Son Inc.

UW Engineering Center Lab Renovation & Material Science Lab Renovation

Institution:       UW-Madison

Apparent GPC low bidder: Miron Construction Co., Inc.

Baseball Field Renovations

Institution:       UW-Stevens Point

Baseball Field Renovations Bid Tab - GPC pdf

Apparent GPC low bidder if moving forward: H&H Civil Construction LLC

Consultant, Architect and Engineer Services

WIMR Dock & Primate Center Renovation

Firms submitting proposals (awarded firm in bold)

  • EUA
  • Flad & Associates, Inc.
  • OPN Architects
  • Plunkett Raysich Architects, LLP
  • SmithGroup
  • Strang, Inc.
  • Zimmerman Architectural Studios, Inc.
A/E On Call Services (2020)

Firms selected:

  • Affiliated Engineers, Inc.
  • Aro Eberle
  • Ayres
  • Berners Schober
  • Continuum
  • Destree
  • Dorschner
  • HGA
  • IAG Diagnostics
  • OPN
  • Rettler Corporation
  • SmithGroup
Kinesiology Remodel

Firms submitting proposals (awarded firm in bold)

  • Assemblage Architects
  • BWBR
  • HGA
  • Kahler Slater
  • Strang, Inc.
  • Zimmerman Architectural Studios
Engineering Hall Plaza

Firms submitting proposals (awarded firm in bold)

  • Assemblage Architects
  • KEE Architecture, Inc.
UW-Eau Claire Visitor Center and Admissions Building

Firms submitting proposals (awarded firm in bold)

  • Ayres Associates
  • The Sigma Group
Upham Woods Administration Building Replacement

Firms submitting proposals (awarded firm in bold)

  • Ayres Associates
  • The Sigma Group
Educational Sciences 4th Floor Renovation

Firms submitting proposals (awarded firm in bold)

  • Aro Eberle
  • Assemblage Architects
  • Angus Young
  • BNIM
  • BWZ Architects
  • Destree Design Architects, Inc
  • Dorschner-Associates
  • Engberg Anderson
  • eppstein uhen
  • Foundation Architects
  • GROTH Design Group
  • HGA
  • McGowan Architecture
  • Sketchworks
  • SmithGroupJJR
  • Strang, Inc.
Upham Woods Learning Center Administration Building

Firms submitting proposals (awarded firm in bold)

  • McGowan Architecture
  • Wendel
  • Ayres Associates
  • Plunkett Raysich Architects
  • Strang, Inc
  • Zimmerman Architectural Studios
  • Dorschner|Associates, Inc.
  • HGA
  • Engberg Anderson
A/E On Call Services (2017)

Firms selected:

  • Aro Eberle
  • Continuum
  • HGA
Site/Civil On Call Services (2017)

Firms selected:

  • Ayres
  • SmithGroup JJR
West Madison ARS Seed Cooler II

Firms submitting proposals (awarded firm in bold)

  • BWZ Architects
  • DC Engineering
  • Jewell Associates Engineers Inc.
Primate Center Backup Generator

Firms submitting proposals (awarded firm in bold)

  • Grumman/Butkus Associates
  • Henneman Engineering Inc.
  • Mead & Hunt
  • Oneida Total Integrated Enterprises (OTIE)
Bollinger Softball Dugouts and Bleachers

Firms submitting proposals (awarded firm in bold)

  • Ayres Associates
Commissioning Services, Medical Research (WIMR) West Wedge Addition

Firms submitting proposals (awarded firm in bold)

  • Grumman/Butkus Associates
  • Henneman Engineering Inc.
  • Mead & Hunt
  • Sustainable Engineering Group
Klotsche Pavilion Annex Feasibility Study

Firms submitting proposals (awarded firm in bold)

  • American Design, Inc.
  • HGA
  • Kahler Slater
  • Uihlein Wilson – Ramlow Stein
Golda Meir Library Connected Systems Institute Renovation

Firms submitting proposals (awarded firm in bold)

  • Aro Eberle Architects
  • Engberg Anderson
  • HGA